Kas ir nūjošana?


Ir vispārējs priekšstats, ka nūjošana ir tikai pastaiga ar nūjām, taču tā ir fiziska aktivitāte, kas vairāk atbilst veselības veicināšanas priekšstatam nekā sporta jēdzienam.10-2014-01-11 13-57-11 - IMG_5579
Nūjošanas pamattehnika ir salīdzināma ar distanču slēpošanu. Tai ir līdzīgas kustības, taču pamattehnika ir mazliet atšķirīga un izstrādāta roku un kāju kustībai, ejot nevis slīdot uz slēpēm. Nūjošana kombinē klasiskās pastaigas diagonālo kustību ar efektīvu iešanas soli un atbilstošu nūju lietošanu. Nūjošana ir efektīva tikai tad, ja ar nūjām veic ilgas, uz priekšu virzošas kustības, kas ir saskaņotas ar soli.
Iesācējiem iesakām: kaut vai vienu reizi nedēļā, bet tai veltīt 1 līdz 2 stundām.

Nūjošanu var praktizēt dažādos līmeņos:
Veselības līmenis – rehabilitācija, atpūta, atveseļošanās;
Fitnesa līmenis – uzlabot fizisko sagatavotību, svara samazināšana;
Sporta līmenis – fizisks izaicinājums, paaugstināt muskuļu aerobo un anaerobo spēku;

Nūjošanas labumi

• Nūjojot locītavas tiek noslogotas par 30% mazāk nekā skriešanā;
• Nūjojot palielinās skābekļa daudzums visā ķermenī;
• Nūjošana palīdz noņemt sasprindzinājumu plecu un kakla zonā;
• Nūjošana uzlabo sirdsdarbību;
• Nūjošana stiprina imūnsistēmu;
• Nūjošana veicina stresa hormonu samazināšanos;
• Nūjojot vienas stundas laikā tiek sadedzinātas vairāk nekā 400 kcal.;
• Nūjošana trenē 4 no 5 galvenajām ķermeņa funkcijām: izturību, spēku, elastību un koordināciju – visu, izņemot ātrumu;
• Nūjošana palēnina novecošanās procesu;
• Nūjojot tiek rasts līdzsvars starp ķermeni un prātu;
• Nūjošana rada prieku – no apkārtējo izbrīnītiem skatieniem un komentāriem;
• Ar nūjošanu var nodarboties jebkur un jebkurā laikā.

!!! Tikai tad, kad tiek ievēroti visi biomehāniskie principi, nūjošana ir veselības veicināšanas veids! Ja lieto nepareizu tehniku, daudzi pozitīvie nūjošanas aspekti pazūd (piemēram, muguras rotācija).

ALFA 247 tehnika

ALFA 247 (2 nūjas, 4 punkti un 7 soļi) tehnika ir izstrādāta vairāku gadu gaitā Vācijas universitātēs. ALFA galvenie punkti ir:

A (attention! Upright position) Taisns ķermenis
L (longer arm) Izstieptas rokas
F (flat pole) Lēzenas nūjas
A (adapted steps) Piemērots solis

Šie 4 punkti būtu jāatceras katram ikvienā Nordic Walking nodarbībā. Lai pareizi apgūtu nūjošanas tehniku ieteicams mācīties pie instruktoriem, kas parādīs un pastāstīs, kāpēc tieši tā un ne citādi ir jādara.

ALFA_cilveks

Lai papildinātu ALFA punktus, ir izstrādāti arī 7 soļi:

1) Iepazīties ar nūjošanu un apkārtni
2) Pirmā pieredze
3) Roku darbība
4) Stāja
5) Rotācija
6) Kāju darbība
7) Dažādošana

Nūju garums

Lai efektīvi noslogotu ķermeņa muskuļus, Nordic Walking jeb nūjošanai nepieciešamas noteikta garuma nūjas. Vienkāršākā nūju garumu noteikšana ir pēc sekojošas formulas

AUGUMA GARUMS x 0,66

Tā kā cilvēki ir dažādi, ne visiem var piemērot iepriekšminēto formulu. Tāpēc vislabāk ir konsultēties pie nūjošanas instruktoriem, lai zinātu tieši Tavu nūju garumu.

Tāpat pareizais nūju garums būs, ja:

  1. elkonis ir saliekts vairāk nekā 90 grādu leņķī;
  2. nūjas somiņas pamatne ir pret ķermeņa gravitācijas centru (visbiežāk nabas apvidū).

Nūjas uzbūvenuju_noma

Nūjas sastāv no vairākām sastāvdaļām – somiņas, roktura, nūjas kāta, nūjas gala un uzgaļa.

Nūjas somiņa

Viena no svarīgākajām nūjas daļām, jo tā notur nūju pie rokas. Vislabāk somiņu var novērtēt rokas vēziena aizmugurējā fāzē, kad roka pilnībā tiek atlaista no nūjas. Nūjas somiņai ir jābūt rokas lielumā. Tā nevar būt par mazu (tādā gadījumā radīs noberzumus uz rokām) un nevar būt par lielu (tad kritīs nost no rokas). Nūjas somiņas ir veidotas no dažādiem materiāliem, taču pārsvarā mīkstiem un rokas ādai patīkamiem.

Nūjas rokturis

Parasti nūjas rokturis ir veidots no viena vai diviem materiāliem. Rokturim ir jābūt tādam, lai nūju satverot rokā, tā arī tur iegultos. Ieteicami ir no korķa veidoti nūjas rokturi, jo tie mazāk svīst un ir parocīgāki.

Nūjas kāts

Arī nūju kāti ir dažādi: viengabalaini un teleskopiskie (sastāv no vairākām daļām – saliekami). Ja regulāri (3 un vairāk reizes nedēļā) iet ar nūjām, labāk ir izvēlēties viengabalainas nūjas, tādejādi izvairoties no liekām vibrācijām. Nūjas pārsvarā ir ražotas no grafīta vai tā sakausējuma. Jo nūjā vairāk grafīts, jo nūja ir vieglāka un izturīgāka. Ieteikums! Cilvēkiem, kuriem ir kāda locītavu trauma, labāk izvēlēties 100% grafīta nūjas, jo tās veido mazākas vibrācijas, kas negatīvi varētu ietekmēt traumēto ķermeņa vietu.

Nūjas gals un uzgalis

Bieži vien nūjas gals bez uzgaļa nav iedomājams. Pārsvarā šādi gadījumi ir uz cietā seguma (asfalta, bruģa), kad, lai amortizētu nūjas un lai tās neslīdētu, galā ieteicams uzlikt speciālos gumijas uzgaļus (asphaltpad). Arī nūjas gali ir dažādi, taču pārsvarā pielietojumi uz zemes ceļiem, meža takām, pļavās un citur, kur segums ļauj nūjai iespiesties zemē.